23.11.2020

Zawodnicy zespołu Suzuki Ecstar kończą sezon 2020 na podium

Mistrzostwa Świata MotoGP w sezonie 2020 dotarły do finiszu pod słonecznym niebem na wspaniałym portugalskim torze Autodromo Internacional do Algarve. Był to bardzo trudny wyścig dla zawodników zespołu Suzuki Ecstar – Alexa Rinsa i Joana Mira, którzy startowali odpowiednio z 10. i 20. pola startowego.

Obaj zawodnicy bardzo dobrze wystartowali robiąc duże postępy – Rins awansował na siódmą, a Mir na piętnastą pozycję, ale dalszy ciąg tego wyrównanego i zaciętego wyścigu był wyjątkowo trudny. Mir kilkukrotnie zetknął się z innymi zawodnikami i spadł ponownie na dwudzieste miejsce, a Rins cofnął się na ósmą pozycję.

Obaj starali się przegrupować i ustabilizować rytm jazdy by stopniowo odzyskiwać utracone pozycje. Dla Mira było to niemożliwe, bowiem problem z elektroniką wykluczył go z wyścigu na szesnastym okrążeniu. Rins powoli odrabiał straty zbliżając się do jadącej przed nim grupy, ale kolejne okrążenia w szybkim tempie powodowały nadmierne zużycie opon i coraz gorsze wyczucie przyczepności, więc Alex musiał zadowolić się finiszem na 15 pozycji.

Pomimo rozczarowującego wyścigu w Portugalii, zespół Suzuki Ecstar jest wyjątkowo dumny z wyników osiągniętych w tym sezonie. Joan Mir zdobył tytuł mistrza wśród zawodników, Rins ostatecznie ukończył sezon na trzeciej pozycji, a ekipa z Hamamatsu zdobyła tytuł mistrzowski w klasyfikacji zespołów. Wszystkie te fantastyczne osiągnięcia przyszły w tym samym sezonie, w którym Suzuki wygrało mistrzostwa World Endurance, w setne urodziny firmy oraz sześćdziesiąt lat po tym, jak zadebiutowała ona w wyścigach.

Cały zespół przekazuje ogromne podziękowania i wyrazy wdzięczności nie tylko Suzuki oraz zawodnikom, ale również tym, dzięki którym te niesamowite osiągnięcia były możliwe, a także fanom, kibicom i partnerom, którzy okazywali swoje wsparcie przez ten sezon.

„Ten sezon był najlepszym jakiego kiedykolwiek doświadczyłem, a Joan i Alex wykonali niesamowitą robotę. Mieliśmy nadzieję na zdobycie „potrójnej korony”, oraz również drugiego miejsca w klasyfikacji zawodników dla Alexa, ale niestety nie było to możliwe podczas tak trudnego wyścigu. To oznacza, że przed nami duże i ekscytujące zadanie do wykonania w następnym sezonie. Dziękuję całej rodzinie Suzuki – zarówno tym pracującym w fabryce, jak również tym w na torze. Każdy nich pracował bardzo ciężko byśmy mogli dotrzeć tu gdzie jesteśmy.” – powiedział Shinchi Sahara, kierownik projektu.

„Mieliśmy wspaniały sezon, ale ostatni wyścig nie poszedł zgodnie z planem. Oczywiście warunki dla wszystkich były jednakowe, a starty na nowym obiekcie zawsze są trudne, ale wybór opon i odpowiednich ustawień był skomplikowany. Mimo trudnego dnia mamy motywację by rozwijać się w przyszłym sezonie. Dziękuję wszystkim, którzy wspierali i kibicowali Suzuki przez cały sezon – naprawdę to doceniamy!” – powiedział Ken Kawauchi, dyrektor techniczny zespołu Suzuki Ecstar.

„To było rozczarowujące zakończenie tego sezonu; niestety Joan miał kłopoty z motocyklem po zderzeniach z innymi zawodnikami. Musimy sprawdzić, co się stało. Alex miał problemy z oponą w końcówce wyścigu, mimo bardzo dobrego startu. Obaj nasi zawodnicy mieli dzisiaj kłopoty, które pozbawiły ich szans na kolejny dobry wyścig, ale jesteśmy wyjątkowo szczęśliwi z pierwszego i trzeciego miejsca w mistrzostwach. Ten rok był magiczny i niezapomniany. Dziękuję obu naszym zawodnikom za to, że zawsze dają z siebie wszystko, całemu zespołowi i wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt.” – powiedział Davide Brivio, menedżer zespołu Suzuki Ecstar.

„Dzisiejszy wyścig był trudny i czuję, że dokonałem złej decyzji w kwestii doboru opon. Już od samego początku miałem trudności z tylną, twardą oponą, choć na starcie zdołałem zbliżyć się do zawodników w czołówce. Z okrążenia na okrążenie traciłem coraz więcej przyczepności i niestety traciłem też kolejne pozycje. Ostatecznie jestem zadowolony ze swoich osiągnięć w tym sezonie, mimo kontuzji i kilku upadków wciąż udało mi się zdobyć trzecie miejsce w mistrzostwach. Jestem mocno zmotywowany by jak najszybciej rozpocząć kolejny sezon!” – powiedział Alex Rins.

„Nie udało mi się zrobić dziś zbyt wielu okrążeń, ale te które zrobiłem, przejechałem z dużą przyjemnością! Przepraszam Pecco (Bagnaia) - nasze zderzenie nie skończyło się dla niego dobrze, więc jest mi przykro. Po naszym kontakcie zacząłem mieć jakieś kłopoty z motocyklem, prawdopodobnie z elektroniką i przez to nie mogłem ukończyć wyścigu. Oczywiście poszukamy przyczyny problemów i znajdziemy rozwiązanie na przyszłość. Szkoda, że nie mogłem dziś liczyć na więcej, bo chciałem dobrze zakończyć sezon, ale oczywiście bardzo się cieszę ze zdobytego tytułu mistrzowskiego. Wspólnie z Alexem, który zdobył trzecie miejsce będziemy dziś świętować!”– powiedział Joan Mir.


Klasyfikacja generalna MotoGP w sezonie 2020

Zawodnik

1. Joan Mir (Suzuki) 171 pkt

2. Franco Morbidelli (Yamaha) 158 pkt

3. Alex Rins (Suzuki) 139 pkt

18.07.2024

SUZUKI SPONSOREM GŁÓWNYM BETCLIC 1 LIGI

Suzuki Motor Poland zwiększa zakres partnerstwa z Betclic 1 Ligą. W sezonach 2024/2025 i 2025/2026 Suzuki będzie sponsorem głównym rozgrywek, rozszerzając współpracę zapoczątkowaną w lipcu 2022 r.

Dowiedz się więcej
10.07.2024

Nowy Swift Roadshow w liczbach

30 firm dilerskich, 35 miast, 42 sportowców, 43 pokazy i ponad 1,5 tysiąca gości – oto bilans zakończonego cyklu prezentacji Nowy Swift Roadshow.

Dowiedz się więcej
08.07.2024

Team Suzuki CN Challenge na wyścigu Suzuka 8 Hours – na czas i wytrzymałość z eksperymentalnym eko-paliwem

Ekipa Suzuki Motor Corporation weźmie udział w 8-godzinnym wyścigu endurance, który odbędzie się 19-21 lipca na torze Suzuka w ramach cyklu FIM EWC 2024 (FIM Endurance World Championship).

Dowiedz się więcej
28.06.2024

Nowy Swift, gwiazda tegorocznego Suzuki Road Show, spotkał się z dużym zainteresowaniem klientów

Suzuki Road Show, cykl imprez zainicjowanych ponad 10 lat temu przez Prezesa Suzuki Motor Poland Piotra Dulnika, w swojej najnowszej odsłonie był poświęcony modelowi Suzuki Swift czwartej generacji.

Dowiedz się więcej