28.01.2016

SV650

Suzuki SV650 zaistniał w 1999 roku jako motocykl zbudowany, by dostarczyć "radość V-twin" i szybko stał się zjawiskiem znanym wśród motocyklistów na całym świecie. Podniesienie osiągów "Maszyny do wytwarzania radości V-twin " na jeszcze wyższy poziom przy użyciu ostatnich innowacji Suzuki oznacza, że najnowsza wersja SV650 ustanawia nowe, wyższe standardy. Nowy SV650 jest wymarzonym motocyklem do jazdy... wszędzie, gdzie się da.

Symbol "SV" w nazwie SV650 ma kilka znaczeń: Sportowy V-twin, najwyższa wartość (Superior Value), prosty i uniwersalny (Simple and Versatile). Mimo tego koncepcję motocykla łatwiej zrozumieć dosiadając go, niż próbując opisać. Motocykl pełen możliwości, z emocjonalną osobowością, staje się gwarancją, że Twoje codzienne przejazdy i weekendowe wycieczki po krętych drogach zmienią się w niezapomniane przejażdżki. Niska masa SV650 i niezwykle szczupły profil powodują, że motocykl natychmiast zdobywa zaufanie kierowcy.

Dysponujący niewiarygodnie niską masą 195 kg*, SV650 czyni manewrowanie i prowadzenie czystą zabawą. Korzyści z tworzenia lekkich motocykli są liczne: lepsze przyspieszenie, świetne prowadzenie i łatwe manewrowanie. Bez względu na poziom umiejętności kierowcy, taki motocykl w mieście, czy na otwartej drodze, zmienia się w fabrykę nieograniczonej zabawy.

* Z systemem ABS masa wynosi 197 kg

Uzyskanie smukłego nadwozia nie ogranicza się tylko do wysokości siedzenia motocykla. Opływowy profil SV650 jest wynikiem ergonomicznie ukształtowanych bocznych wylotów powietrza i zoptymalizowanej konstrukcji siedzenia, by zatrzymując się, motocyklista mógł wygodnie postawić stopy na ziemi, a także wygodnie pochylać i kontrolować motocykl na zakrętach.

Kratownica jest wykonana z lekkich rur stalowych, które umożliwiają nadanie motocyklowi lekkości wyglądu i jednoczesne dumne wyeksponowanie piękna silnika V-twin.

Skalibrowane w nieregularnych odstępach czasu momenty zapłonu w silniku Suzuki V-twin stwarzają niepowtarzalny dźwięk przypominający bicie serca i pomagają w uzyskaniu liniowej charakterystyki mocy. Silnik posiada zaskakujący zakres możliwości. W lokalnych wyścigach klubowych o puchar V-twin, pola startowe wciąż okupują motocykle z oznaczeniem SV650. Mimo sporego potencjału sportowego, motocykl z łatwością odnajduje się w warunkach jazdy po mieście. Połączenie takiego silnika z lekkim i wąskim podwoziem SV650 oferuje kierowcy możliwości, których wykorzystanie ogranicza tylko wyobraźnia.

Silnik Suzuki V-twin, to doskonale wszechstronny cud techniki. Przy niskich obrotach zapewnia potężny moment obrotowy, który jest łatwy do wykorzystania, a towarzyszy mu głęboki, solidny basowy akompaniament. Otwierając nieco przepustnicę docieramy do połowy zakresu prędkości obrotowych, a moc silnika rośnie płynnie i liniowo, pozostając pod kontrolą kierowcy. Wreszcie przy wysokich obrotach, V-twin szykuje się do skoku, nawet na wyższych biegach. V-twin spełnia najnowsze normy emisji spalin EURO4, jednocześnie przodując w swojej klasie w niskim zużyciu paliwa (3,84 l/100km) i przewyższając konkurentów maksymalną mocą.

Odlewane z aluminium tuleje cylindrowe pokrywane są opatentowaną przez Suzuki powłoką fosforowo-krzemowo-węglikową SCEM (Suzuki Composite Electrochemical Material), co usprawnia wymianę ciepła, ogranicza tarcie, podwyższa odporność na ścieranie i podnosi szczelność pierścieni tłokowych.

Stosowana przez Suzuki technika Dual Spark wykorzystuje dwie świece zapłonowe w każdym cylindrze, co gwarantuje precyzję zapłonu mieszanki. W rezultacie rośnie sprawność spalania, moc dostarczana jest płynniej, a zużycie paliwa i emisja spalin maleją.

W celu dalszego poprawienia ogólnej sprawności i kontroli emisji, silnik V-twin otrzymał dwa nowe rozwiązania: warstewka żywicy na płaszczu tłoka minimalizująca tarcie pomiędzy cylindrem i tłokiem, oraz specjalne pierścienie tłokowe w kształcie litery L służące zwiększeniu wydajności uszczelnienia i redukcji przedmuchów.

SV650 posiada znany z wysokich osiągów system podwójnej przepustnicy z wtryskiem paliwa firmy Suzuki, który zawiera dwie przepustnice na cylinder, pozwalając silnikowi na dostarczanie większej mocy. W połączeniu z 10-otworkowymi wtryskiwaczami paliwa, zapewnia to zoptymalizowaną efektywność spalania paliwa, a także płynną zmianę wytwarzanej mocy i oszczędności w zużyciu paliwa. Ponadto system zawiera cieńsze i lżejsze korpusy przepustnic o średnicy 39 mm z wbudowanym układem kontroli biegu jałowego (ISC), zapewniając jeszcze stabilniejszą pracę na biegu jałowym i poprawę czystości spalin.

Nowym rozwiązaniem zastosowanym w SV650 jest układ wspomagania pracy na niskich obrotach (TI-ISC). W czasie rozruchu lub jazdy z silnikiem pracującym na niskich obrotach, ECM aktywuje układ ISC. Po otwarciu kanału ISC, obroty silnika zostają lekko podniesione. Normalnie przy ruszaniu motocykla obroty spadają, gdy sprzęgło zostanie załączone. Bywa to przyczyną gaśnięcia silnika. Wspomaganie pracy na niskich obrotach pomaga kierowcy w uzyskaniu płynniejszego ruszania przy utrzymywaniu niskich obrotów silnika, ułatwia także jazdę z silnikiem pracującym w dolnym zakresie prędkości obrotowych w ulicznych korkach.

Okrągły reflektor wieloodbłyśnikowy jest przeznaczony do wysyłania maksymalnej ilości światła, by zwiększyć komfort kierowcy, jak i bezpieczeństwo na drodze. Staranny projekt pozwolił ukryć wiązkę elektryczną reflektora.

Pomimo dużej pojemności wynoszącej 13 litrów, zbiornik paliwa jest wąski, a do tego ma ergonomiczny kształt, dzięki czemu nie jest uciążliwy dla kierowcy. Dostępny jest w kolorze białym, czerwonym, niebieskim i czarnym, ze sportowymi pasami wyścigowymi na górze zbiornika.

Wąskie, opływowe siedzenie ma wysokość jedynie 785 mm i jest niemal płaskie od przodu do tyłu, a mimo tego zapewnia kierowcy i pasażerowi świetną widoczności i przyczepność w pozycji pionowej, szczególnie z przodu, gdzie niezbędne jest pewne podparcie. Siedzenie ma pasek służący do mocowania bagażu.

Zintegrowana podwójna tylna lampa LED ze światłem pozycyjnym i światłem hamowania jest kompaktowa i wąska. Diody LED o wysokiej wydajności zapewniają doskonałą widoczność i wysoką trwałość, a całość nadaje ostrości i eleganckiej tylnej części motocykla.

Zaawansowany układ wydechowy motocykla SV650 został przeprojektowany tak, by był lżejszy i bardziej kompaktowy, a jednocześnie pomógł w spełnieniu normy czystości spalin EURO4, nie ograniczając przy tym zbytnio mocy silnika.

Rolę zestawu wskaźników pełni wielofunkcyjny panel LCD wyświetlający załączony bieg, cyfrowy prędkościomierz, obrotomierz, a także wskazania licznika przebiegu, całkowitego, średniego/chwilowego zużycia paliwa, zasięgu, zegara, wskaźnika temperatury cieczy chłodzącej i wskaźnika paliwa. Podświetlenie jest regulowane w 6-stopniowej skali, umożliwiając ustawienie jasności według własnych preferencji.

System łatwego rozruchu Suzuki załącza rozrusznik w precyzyjnie dobrany sposób, by uruchomić motocykl za naciśnięciem przycisku. Komputerowy moduł silnika ECM kontroluje sytuację i rozłącza rozrusznik natychmiast, gdy silnik podejmie pracę.

Duże podwójne tarcze hamulcowe z przodu o średnicy 290 mm współpracujące z układem ABS i tylna tarcza hamulcowa o średnicy 240 mm zapewniają niesamowitą skuteczność i kontrolę hamowania. Kompaktowy i lekki SV650 wykorzystuje najnowsze rozwiązania technologii ABS produkcji firmy Nissin, przyczyniając się do dalszego zmniejszenia masy pojazdu, bez pogarszania jakichkolwiek parametrów motocykla. Układ nadzorujący pracę ABS monitoruje prędkość koła 50 razy na każdy jego obrót i wykorzystuje ponad 100 odrębnych kryteriów i informacji z czujników w celu zapewnienia wysokiej skuteczności hamowania z zachowaniem stabilności motocykla. Dzięki temu skuteczność działania układu ABS jest bardzo zbliżona w różnych warunkach drogowych.

*Uwaga: W niektórych warunkach drogowych, takich jak mokre, luźne lub nierówne nawierzchnie, droga hamowania pojazdu z systemem ABS może być dłuższa, niż w przypadku pojazdu bez tego systemu. ABS nie może zapobiec poślizgowi kół podczas hamowania na zakrętach. Uwaga 2: w ABS wyposażony jest motocykl w wersji SV650A.

Przednie zawieszenie wykorzystuje wytrzymały widelec teleskopowy o średnicy goleni 41 mm, z tyłu zastosowano zawieszenie typu wahaczowego. Łącznie zawieszenie kół SV650 zapewnia pewność jazdy i sportowe prowadzenie się motocykla.

Pięcioramienne odlewane z aluminium obręcze kół podkreślają sportowy wygląd motocykla. Zapewnienie perfekcyjnego połączenia pewności pokonywania zakrętów ze stabilnością jazdy na wprost powierzono sportowym oponom radialnym Dunlop 120/70ZR17M/C z przodu i 160/60ZR17M/C z tyłu.

Dzięki stosunkowo prostej podstawowej konstrukcji motocykla, dostępna jest dla niego szeroka gama akcesoriów - poczynając od tych, które zwiększają wygodę i funkcjonalność, po części zewnętrzne, które wpływają na wygląd i przyciągają spojrzenia.

Prosty w swoich podstawowych założeniach konstrukcyjnych SV650 czuje się jak u siebie na każdej drodze - czy to na ulicach nowoczesnego miasta, czy w podmiejskich wioskach. Zaprojektowany dla wszystkich kierowców, motocykl zapewni niezapomniane wrażenia z każdej jazdy, jaką teraz rozpoczniesz i będzie ich dostarczał przez całą drogę. Weź kluczyki, przejmij dowodzenie i ciesz się życiem.

Długość całkowita2130 mm
Szerokość całkowita760 mm
Wysokość całkowita1090 mm
Rozstaw osi1445 mm
Prześwit135 mm
Wysokość siedzenia785 mm
Masa własnaSV650 195 kg
SV650A 197 kg
Typ silnika4-suwowy, 2-cylindrowy, chłodzony cieczą, DOHC, 90° V-Twin
Średnica cylindra × skok tłoka81,0 mm × 62,6 mm
Pojemność skokowa645 cm3
Stopień sprężania11,2 : 1
Układ paliwowyWtrysk paliwa
RozrusznikElektryczny
System smarowaniaMokra miska olejowa
Przekładnia6-biegowa o zazębieniu stałym
Przełożenie wstępne2,088 (71 / 34)
Przełożenie główne3,066 (46 / 15
Zawieszenie przódTeleskopowe, sprężyny walcowe, amortyzatory olejowe
Zawieszenie tyłWahaczowe, sprężyna walcowa, amortyzator olejowy, regulacja napięcia wstępnego sprężyny
Odchylenie / wyprzedzenie25.0° / 104 mm (4.1 in)
Hamulce przódTarczowy podwójny
Hamulce tyłTarczowy
Opony przód120/70ZR17M/C (58W), bezdętkowe
Opony tył160/60ZR17M/C (69W), bezdętkowe
Układ zapłonowyElektroniczny zapłon (tranzystorowy)
Zbiornik paliwa13,8 l, 14,5 l
Ilość oleju (całkowita)3,1 l
20.03.2023

Gala Suzuki Boxing Night 20 zakończona sukcesem polskich pięściarzy

Pierwsza w tym roku gala boksu Suzuki Boxing Night zakończyła się sukcesem naszym pięściarzy – Polacy pokonali Czechów 12:6.

Dowiedz się więcej
15.03.2023

Na pierwszej w tym roku gali Suzuki Boxing Night Polacy zmierzą się z Czechami

17 marca w łomżyńskiej hali sportowej im. Olimpijczyków Polskich odbędzie się pierwsza w tym roku gala bokserska Suzuki Boxing Night 20.

Dowiedz się więcej
13.03.2023

Suzuki Moto Roadshow 2 - Warszawa

Pokazy premierowe najnowszych dwucylindrowych motocykli Suzuki (V-Strom 800DE oraz GSX-8S) cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Za nami pełna emocji i gorąca sobota (choć aura nie dopisała) w salonie Motors przy Elektronowej 2. Było - jak tydzień wcześniej w Gdańsku, czyli po prostu TŁUMNIE.

Dowiedz się więcej
06.03.2023

Moto Road Show z motocyklowymi nowościami Suzuki - zaczęliśmy od Gdańska

Za nami pierwsze spotkanie w ramach Suzuki Moto Road Show 2023. W premierowym pokazie motocykli Suzuki V-Strom 800DE oraz GSX-8S, który odbył się w gdańskim salonie dealera naszej marki Suzuki Motocykle 3 City wzięło udział ponad 300 osób!

Dowiedz się więcej