19.04.2021

Joan Mir zdobywa pierwsze podium sezonu w Portugalii

Doskonałe warunki pogodowe w Portimao nadawały ton dramatycznej i pełnej zażartej walki, trzeciej rundy mistrzostw świata MotoGP 2021. Zespół Suzuki Ecstar miał mieszane szczęście w tym wyścigu, ale zaliczył pierwsze podium w sezonie.

Zarówno Alex Rins, jak i Joan Mir doskonale ruszyli do liczącego 25 okrążeń wyścigu. Rins próbował przejąć prowadzenie tuż przed pierwszym zakrętem, ale musiał usadowić się na drugiej pozycji. Mir nadrobił aż sześć pozycji startując z dziewiątego pola startowego, szybko awansując na czwarte, a później trzecie miejsce.

Duet Suzuki deptał po piętach lidera wyścigu i wyglądał bardzo pewnie za sterami GSX-RR-ów. Celem było wywalczenie pozycji na podium. Gdy prowadzenie w wyścigu przejął Fabio Quartararo, Rins utrzymywał jego tempo i trzymał się blisko. Mir wykonywał świetną robotę skutecznie broniąc miejsca w czołówce. Po jedenastu okrążeniach wyścigu Alex i Joan utrzymywali solidne miejsca na podium.

Tempo czołówki wyścigu było fenomenalne, a gdy lider wyścigu, Quartararo zanotował serię szybkich okrążeń, jadący na drugiej pozycji Rins regularnie wyrównywał je, lub poprawiał wywierając presję na prowadzącym Francuzie. Na osiemnastym okrążeniu zawodnik Suzuki pobił rekord okrążenia w wyścigu notując czas 1’39.450, ale w piątym zakręcie kolejnego okrążenia zaliczył uślizg przodu, który zakończył się niegroźną wywrotką. To oznaczało rozczarowujący koniec wyścigu dla Rinsa, który prezentował wspaniałą formę.

Zdeterminowany i imponujący Mir kontynuował walkę o pozycję na podium. Pomimo późnego ataku ze strony Franco Morbidellego w końcówce wyścigu, Joan zdołał się wspaniale obronić i zdobył dla Suzuki pierwsze podium sezonu 2021, zajmując ostatecznie trzecie miejsce w Grand Prix Portugalii.

Shinichi Sahara – kierownik projektu i dyrektor zespołu Suzuki Ecstar:
To były trudne zawody z bardzo szybkim tempem wyścigowym czołówki. Joan spisał się świetnie w walce o podium i nawet mimo trudności nie poddawał się, ostatecznie zdobywając świetne trzecie miejsce. Bardzo się z tego cieszę, ale z drugiej strony wielka szkoda wyścigu Alexa i jego wywrotki. On również zaprezentował znakomitą formę i wiemy, że już niedługo możemy zobaczyć obu naszych zawodników na podium.

Ken Kawauchi – menedżer ds. technicznych zespołu Suzuki Ecstar:
Cieszę się ponieważ zdołaliśmy powrócić na podium i to świetne uczucie, ale był to dla nas bardzo mieszany dzień. Alex pracował bardzo ciężko i był bardzo mocny, byliśmy pewni, że może skończyć wyścig na podium, więc to wielka szkoda, że wypadł z wyścigu. Joan zdobył podium mimo bardzo trudnych zawodów. Fantastycznie, że zdołał to zrobić już podczas pierwszej europejskiej rundy. Mamy nadzieję, że w Jerez znów będziemy walczyć o najwyższe pozycje.

Joan Mir:
Spodziewałem się tego, że mogę mieć dobre tempo wyścigowe, ponieważ w porannej rozgrzewce przed wyścigiem czułem się bardzo mocny, ale nie spodziewałem się, że napotkam problemy w połowie dystansu. Nie jestem pewien dlaczego, ale zacząłem mieć kłopoty z przodem motocykla – to coś co musimy sprawdzić i wyciągnąć wnioski. Ogólnie jestem jednak bardzo zadowolony, ponieważ poskładaliśmy dobry weekend i zdobyłem podium na torze, który nie jest dla mnie najlepszy. Nie mogę doczekać się Jerez, gdzie mam nadzieję zdobyć kolejny dobry rezultat, choć na pewno będzie to bardzo zażarty i wyrównany wyścig.

Alex Rins:
Jestem oczywiście trochę rozczarowany. Trzymałem się za Fabio i naciskałem, jechałem na limicie, ale wydawało mi się, że w żadnym momencie go nie przekroczyłem. Dobrze zarządzałem swoim wyścigiem: oponami, oddechem, tempem wyścigowym – wszystkim. Sprawdziliśmy dane telemetryczne z momentu upadku i okazało się, że wszystko zrobiłem tak samo jak we wcześniejszych okrążeniach, więc był to bardzo dziwny wypadek. Tak czy inaczej przez cały weekend czułem się mocny i mimo, że nie zdołałem zdobyć trofeum w tym wyścigu, przynajmniej wiem, że jestem w dobrej formie, a motocykl działa znakomicie. Ja i mój zespół wiemy, że jeśli utrzymamy taki sam styl pracy, to w Jerez możemy liczyć na bardzo dobry wynik.

14.06.2021

Rusza akcja serwisowa "Bezpieczne wakacje z Suzuki"

Akcja serwisowa Suzuki 14.06.2021 - 31.07.2021

Dowiedz się więcej
17.05.2021

Zespół Suzuki Ecstar wyciąga wnioski po trudnym wyścigu w Le Mans

Piąta runda mistrzostw świata MotoGP na torze Le Mans była jednym z najbardziej nieprzewidywalnych i dramatycznych wyścigów sezonu przez niestabilne warunki pogodowe, decydujące o wydarzeniach już od piątkowych treningów. To był weekend do zapomnienia dla zespołu Suzuki Ecstar.

Dowiedz się więcej
14.05.2021

Rusza 15. edycja Suzuki Moto Szkoły

Wraz z rozpoczęciem sezonu motocyklowego Suzuki Motor Poland wraz z firmą Allianz zapraszają na piętnastą edycję Moto Szkoły. Popularny projekt szkoleniowy dla posiadaczy wszystkich jednośladów z logo Suzuki rozpocznie się w maju.

Dowiedz się więcej
05.05.2021

Suzuki Boxing Night VI – Polska vs Mołdawia w Lublinie

Szósta edycja Suzuki Boxing Night obędzie się już w piątek, 7 maja w lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Suzuki Motor Poland i Polski Związek Bokserski zapraszają na spotkanie, w którym rękawicę skrzyżują pięściarze reprezentujący Polskę i Mołdawię. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo w TVP Sport.

Dowiedz się więcej